Lista aktualności Lista aktualności

#sprzątaMY polskie lasy z Prezydentem

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze, wpływa korzystnie na klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Śmieci nie tylko szpecą krajobraz, zniechęcają również do spacerów po lesie. Są śmiertelnym zagrożeniem dla żyjących w nim zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę, w tym wodę pitną. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one ponad tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

 
 
 
Nadleśnictwo Polanów, Lasy Państwowe
około tydzień temu

Po raz kolejny ktoś wyrzucił w naszych lasach ogromną ilość odpadów. Dajemy nagrodę za pomoc w zatrzymaniu sprawcy!

Historia się powtarza. Ktoś, kto prawdopodobnie prowadzi warsztat samochodowy, a dokładniej – zajmuje się rozbiórką samochodów, upodobał sobie nasze lasy – w negatywnym tego słowa znaczeniu - i co jakiś czas nas odwiedza. Niestety, pozostawia po sobie bardzo przykre wspomnienia. Tak było w lipcu – ktoś wyrzucił niedaleko Polanowa ogromną ilość odpadów. I tak b...

Zobacz więcej
Obraz może zawierać: na zewnątrz i przyroda
Obraz może zawierać: drzewo, na zewnątrz i przyroda
Obraz może zawierać: na zewnątrz
Obraz może zawierać: na zewnątrz
+24
 
9

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszemu otoczeniu!

W piątek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”, w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY w każdym z 430 nadleśnictw w kraju na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie.

W Nadleśnictwie Sieraków posprzatamy lasy na na terenie Miasta Sieraków. Spotykamy się o godz. 11:30 przy Hotelu Kama Park. Sprzątanie potrwa do godziny 13:30. Opiekunem sprzątających będzie leśniczy lesnictwa Tuchola Paweł Spychała - kom. 785 998 610.

Tego samego dnia w pobliżu Broku (Nadleśnictwo Ostrów Mazowiecka) akcję oficjalnie zainauguruje prezydent Andrzej Duda, który wraz z uczniami, harcerzami, członkami Ligi Ochrony Przyrody, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej oraz leśnikami posprząta fragment Puszczy Białej.

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania.

Lasy Państwowe
około roku temu

#Zabierz5ZLasu #BądźDobryDlaLasu

Dość!- powiedziałem sobie.
Te śmieci drażniły mnie od dłuższego czasu na mojej biegowej, leśnej pętelce. Zawsze jednak znajdowałem wymówkę- to niehigieniczne... niewygodnie się z tym będzie biec... bidon zajmuje rękę...
Dziś przybiegłem z nimi do domu...

... Zobacz więcej
333