Lista aktualności Lista aktualności

Pamiętamy

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych i 67. rocznica męczeńskiej śmierci Płk. Łukasza Cieplińskiego "Pługa"

Delegacja Nadleśnictwa Sieraków wzięła udział w uroczystych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i 67. rocznicy meczeńskiej śmierci Płk. Łukasza Cieplińskiego, które odbyły się dzisiaj w Kwilczu.

O godzinie 11:00 w kościele pw. Św. Michała Archanioła została odprawiona uroczysta msza św., a po niej złożono wiązanki kwiatów pod tablicą pamiatkową. Dalsza część uroczystości miała miejsce w Szkole Podstawowej w Kwilczu.

Pułkownik Łukasz Ciepliński „Pług” jest postacią, która stała się symbolem walki Polaków z reżimem komunistycznym w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej. Ciepliński należał do elity pokolenia wychowanego w II Rzeczypospolitej. Poświęcił życie Polsce, której był wytrwałym obrońcą. Walczył w wojnie obronnej 1939 r. od pierwszych dni walk do kapitulacji Warszawy. Kierował strukturami Armii Krajowej w rejonie Rzeszowa. Włączył się w konspirację antykomunistyczną, stając się z czasem jednym z jej przywódców. Przeszedł okrutne śledztwo, został zamordowany z wyroku sądu komunistycznego, a następnie wymazany z pamięci w czasach PRL. Dziś dzień jego śmierci obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

(Pobrano ze strony www.kwilcz.pl)