Lista aktualności Lista aktualności

Przygotowania do aukcji

Na placach ekspozycyjnych trwają ostatnie prace związane z przygotowaniem surowca do XXVII Międzynarodowej Aukcji Cennego Drewna Dębowego.

Wszystkie kłody przeznaczone do sprzedaży na tegorocznej aukcji leżą już na swoich miejscach na placach ekspozycyjnych. Obecnie trwają ostatnie przygotowania do prawidłowego wyeksponowania surowca. Brakarze jeszcze raz sprawdzają prawidłowość wymiarów i klasyfikacji surowca, aby mieć pewność, że w katalogach nie pojawią się żadne błędy.

Poznaj historię najstarszej giełdy surowca drzewnego w powojennej Polsce. Do dnia dzisiejszego giełda prowadzona w Nadleśnictwie Krotoszyn to symbol i marka Lasów Państwowych. Krotoszyńska aukcja trwa tylko jeden dzień, lecz przygotowania do niej zaczynają się już rok wcześniej, na etapie szacunków brakarskich. Drzewa na gruncie wstępnie typują leśniczowie, kwalifikując je do poszczególnych kategorii. Wybrane wiosną sztuki, pozyskuje się znacznie później, zazwyczaj w październiku i listopadzie. Wtedy zaczyna się etap dokładnej oceny, w tym oceny technicznej ewentualnych wad drewna. Ze zrębu surowiec przywozi się na place, gdzie jest następnie wystawiany. Po ostatecznym, gładkim obcięciu plastra z czoła kłody, drewno układa się „pod sznurek", czyści, by wyeksponować rysunek słojów.

Pracownicy pana Pawła Pautra nabijają wymiary na każdą z kłód i oznakowują dojazd do miejsc prezentacji surowca. Mają oni duże doświadczenie, ponieważ już wielokrotnie przygotowywali drewno do aukcji.

Wcześniej wszystkie sztuki zostały starannie ułożone, oczyszczone, a czoła odświeżono, aby klienci mogli ocenić barwę i usłojenie dębiny. Do każdej sztuki zapewniono swobodny dostęp, umożliwiający dokładne zapoznanie się z jakością techniczną oferowanego surowca. Drewno grupuje się według specjalnych kategorii jakościowych w tzw. „losy". Termin „los" odnosi się zarówno do jednej kłody, jak i kilku, a nawet kilkunastu kłód charakteryzujących się zbliżonymi cechami. O wysokoiej jakości surowca pochodzącego z "Płyty Krotoszyńskiej" świadczy jego specyficzne właściwości jak wyjątkowo równomierne i gęste usłojenie, nawet powyżej 12 słojów przyrostów rocznych na centymetrze oraz jednolita barwa. To najwyższej klasy materiał okelinowy, który może być wykorzystywany m.in. producji forniru.

Na terenie naszego nadleśnictwa znajdują się trzy z czterech placów ekspozycyjnych (w Biadkach, na terenie leśnictwa Jelonek przy drodze Różopole - Jasne Pole, na terenie leśnictwa Sokołówka w pobliżu osady Dąbrowa).

Począwszy od 1992 roku Aukcję tradycyjnie organizuje się w trzeci czwartek stycznia. W tym roku, 18 stycznia, odbędzie się jej XXVII edycja. Należy zaznaczyć, że aukcja cennego drewna dębowego na terenie RDLP w Poznaniu była pierwszą tego rodzaju formą sprzedaży drewna w powojennej Polsce. Dopiero po kilku latach leśnicy z innych rdLP (Krosno, Szczecin) zdobyte „poznańskie" doświadczenia zaczęli implementować w swoich dyrekcjach. Żadna z dyrekcji nie zdecydowała się jednak do dnia dzisiejszego na przeprowadzenie sprzedaży w formie ustnej, wykorzystując jedynie zasady obowiązujące w submisji. Pierwszą Aukcję Cennego Drewna Dębowego w Krotoszynie zorganizowano 17 grudnia 1990 r.

Jako zasadę przyjęto, że oferta każdej aukcji musiała obejmować ok. 1100 m3 drewna dębowego jakości okleinowej oraz tartacznej. W tegorocznej edycji do sprzedaży przeznaczono 1 070 m3 drewna dębowego, w tym  400 m3 jakości okleinowej. Drewno pochodzi z nadleśnictw: Krotoszyn, Piaski, Jarocin, Taczanów, Czerniejewo, Grodzisk, Pniewy, Karczma Borowa i Sieraków. Dębina zaoferowana przez pierwsze cztery z nich jest dodatkowo oznaczona zastrzeżonym znakiem towarowym, podkreślającym wyjątkowość surowca z „Płyty Krotoszyńskiej”. Warto dodać, iż na giełdę trafia wyłącznie drewno pochodzące z cięć planowych. Nie wybiera się zatem najcenniejszych sztuk z drzewostanu.

Szczegółowe informacje o tegorocznej aukcji wraz z Regulaminem tutaj!