Lista aktualności Lista aktualności

Uwaga! Kolejne zabiegi agrolotnicze

Tym razem po północnej stronie rzeki Warty, w Puszczy Noteckiej. Zakaz wstępu do niektórych drzewostanów od 22 czerwca do 5 lipca br., a także zbierania grzybów i owoców leśnych do 19 lipca br.

Nadleśnictwo Sieraków informuje o planowanych doświadczalnych zabiegach ograniczania liczebności gąsienic strzygoni choinówki z zastosowaniem środków ochrony roślin przy użyciu sprzętu agrolotniczego (samolotu).

Zabiegi z zastosowaniem środka chemicznego MOSPILAN 20 SP planuje się przeprowadzić w terminie od 22 czerwca do 5 lipca br., na 2 polach zabiegowych zlokalizowanych na terenie leśnictw Lichwin oraz Czapliniec, o powierzchni odp. 109 ha i 125 ha.

Na obszary objęte planowanym zabiegiem wprowadza się okresowy zakaz wstępu do lasu w terminie od 22 czerwca do 5 lipca br.

Ponadto na obszarach objętych zabiegiem, po jego wykonaniu, wprowadza się 14-dniowy zakaz zbioru runa leśnego do dnia 19 lipca br.

Będące przedmiotem zabiegu gąsienice motyla strzygoni choinówki Panolis flammea Schiff. są jednym z najgroźniejszych szkodników liściożernych drzewostanów sosnowych, które, występując gradacyjnie (tzn. masowo), doprowadziły m.in. w latach 1922 – 1924 do zniszczenia znacznych obszarów Puszczy Noteckiej w rozmiarze klęskowym.

Celem zabiegu doświadczalnego jest przetestowanie i rejestracja środków ochrony roślin do ograniczania liczebności strzygoni choinówki. Temat realizuje Instytut Badawczy Leśnictwa.

Zagrożenie drzewostanów sosnowych Nadleśnictwa Sieraków od strzygoni choinówki stwierdzono na podstawie obowiązkowych jesiennych poszukiwań szkodników pierwotnych sosny w ściole oraz szeregu nadzwyczajnych prac prognostycznych wykonanych wiosną tego roku, tj. obserwacje wylęgarek, obserwacje lotu motyli, liczenie złożonych jaj i gąsienic żerujących w koronach drzew ścinanych na specjalne płachty. Aktualnie ilość gąsienic strzygoni choinówki żerująca w koronach sosen dochodzi do 700-800 osobników na drzewo.

 

Szczegółowe informacje dotyczące zabiegu, w tym do wglądu etykieta środka chemicznego MOSPILAN 20 SP, dostępne są w biurze Nadleśnictwa Sieraków w Bucharzewie oraz pod nr tel. 61 29 53 616, 512 793 937.