Lista aktualności Lista aktualności

Uwaga! Planowane są zabiegi agrolotnicze.

Zakaz wstępu do niektórych kompleksów leśnych od 7 do 25 maja br., a także zbierania grzybów i owoców leśnych do 8 czerwca br. Sprawdź gdzie.

Nadleśnictwo Sieraków informuje o planowanych zabiegach ograniczania liczebności chrabąszcza majowego z zastosowaniem środków ochrony roślin przy użyciu sprzętu agrolotniczego (samolotu).

Zabiegi z zastosowaniem środka chemicznego MOSPILAN 20 SP, w dawce 0,4 kg/ha, planuje się przeprowadzić w terminie od 7 do 25 maja br. w kompleksach leśnych zlokalizowanych w miejscowościach: Białokosz, Łężeczki, Śródka-Strzyżmin; Kwilcz, Mościejewo, Orzeszkowo; Sieraków, Góra, Grobia, Kaczlin, Kłosowice, Lutomek, Ławica, Tuchola; Nojewo, w polach zabiegowych zobrazowanych na załączonych mapach, na łącznej powierzchni do 1700 ha.

Na obszary objęte planowanym zabiegiem wprowadza się okresowy zakaz wstępu do lasu w terminie od 7 do 25 maja br.
Ponadto na obszarach objętych zabiegiem, po jego wykonaniu, wprowadza się 14-dniowy zakaz zbioru runa leśnego do dnia 8 czerwca br.

Będący przedmiotem zabiegu chrabąszcz majowy Melolontha melolontha jest groźnym szkodnikiem drzewostanów i upraw leśnych, a także rolniczych i sadowniczych. Pełny cykl rozwojowy chrabąszczy trwa 4 lata. Najpoważniejsze szkody wyrządzają larwy chrabąszczy – pędraki – które, żyjąc w glebie, obgryzają korzenie sadzonek, zagrażając trwałości upraw. Pędraki chrabąszczy są groźnymi szkodnikami korzeni. Rójka chrabąszczy odbywa się w maju. Dorosłe chrabąszcze - czyli imago - po wyjściu z gleby żerują na młodych rozwijających się dopiero liściach, najchętniej dębów. Celem zabiegu jest niedopuszczenie do złożenia jaj przez samice chrabąszczy do gleby, z których wylęgnie się kolejne pokolenie żarłocznych pędraków.

Przeczytaj więcej o biologii i szkodliwości chrabąszczy.

Szczegółowe informacje dotyczące zabiegu, w tym do wglądu etykieta środka chemicznego MOSPILAN 20 SP, dostępne są w biurze Nadleśnictwa Sieraków w Bucharzewie oraz pod nr tel. 61 29 53 616, 512 793 937.